Skip to content

Najprawdopodobniej planujesz masaż, aby wprowadzić się w euforyczny stan relaksu i uzyskać ulgę od napiętych mięśni, bólu lub kontuzji. Jednak w ramach procesu gojenia możesz później odczuwać pewien stopień bolesności lub napięcia mięśni. Tak, jak możesz odczuwać ból po treningu, masaż może stymulować obszary ciała, które ostatnio nie były w „centrum Twojego zainteresowania”. Jeśli odczuwasz ból w określonej części ciała, możesz nieświadomie ignorować i „oszczędzać” to miejsce, co w konsekwencji może powodować napięcie. Masaż może uwypuklić obszary ciała, w których takie napięcie się znajduje. Niektóre rodzaje masażu, takie jak masaż tkanek głębokich, częściej powodują bolesność po masażu.

Dlaczego to się dzieje?
To normalne, że po masażu odczuwasz ból. Po stymulacji mięśni, których zwykle nie używasz, lub używasz rzadziej możesz odczuwać opóźnioną bolesność mięśni. Jest to fizyczna reakcja na stan zapalny podczas gojenia się organizmu. Może się to zdarzyć głównie wtedy, kiedy twoje mięśnie nie są przyzwyczajone do masażu. W ten sam sposób, w jaki twoje ciało przyzwyczaja się do ćwiczeń, twoje mięśnie potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do manipulacji w określony sposób.

Bardzo często po masażu zaczynamy odczuwać ból w miejscu, które do tej pory nie dawało nam o sobie znać. Jeśli na przykład odczuwasz ból szyi po masażu, może to oznaczać, że masz duże napięcie w tym obszarze. Możesz mieć ograniczoną elastyczność i ruchomość w szyi z powodu pracy przy biurku lub wielokrotnego pochylania się do przodu. Jest to jedna z wielu zalet masażu – nawet jeśli jednorazowa sesja nie przyniesie długotrwałej ulgi, może uświadomić Ci nas czym powinieneś pracować i na jakąś część swojego ciała zwrócić szczególną uwagę i otoczyć szczególną troską.  Jeśli nie miałeś ostatnio masażu lub jest to twój pierwszy masaż, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz odczuwać po nim ból.  Jednak nasze ciała posiadają tzw. pamięć mięśniową, dlatego jeśli regularnie korzystasz z masażu każda sesja będzie coraz przyjemniejsza, nawet jeśli intensywność masażu będzie większa.

Co zrobić kiedy jednak bolesność jest wyjątkowo dokuczliwa?  Zwykle bolesność po masażu ustępuje w ciągu jednego dnia. W międzyczasie istnieje kilka sposobów na jej złagodzenie.

1. Pozostań nawodniony
Pij dużo wody przed i po masażu.

Unikaj napojów alkoholowych, słodkich i zawierających kofeinę. Oprócz wody wybieraj zdrowe opcje, takie jak woda kokosowa, świeży sok owocowy lub warzywny lub herbaty ziołowe.

2. Rozciągnij ciało
Po masażu wykonaj kilka delikatnych ćwiczeń rozciągających. Pomaga to uwolnić napięcie mięśni, poprawić elastyczność i poprawić krążenie. To także świetny sposób na dostrojenie się do ciała, złagodzenie stresu i wyciszenie umysłu.

3. Terapia ciepłem
Rozgrzej swoje ciało. Weź gorący prysznic lub idź do sauny. Dodaj sodę oczyszczoną lub sól Epsom do kąpieli. Możesz również użyć torebki z gorącym ryżem i przyłożyć ją do bolącego obszaru na nie dłużej niż 15 minut jednorazowo.

5. Leczenie miejscowe
Nakładanie maści na mięśnie lub balsamu CBD to również świetny sposób na wykonanie samodzielnego masażu kilka razy dziennie. Możesz poświęcić kilka minut na nałożenie maści, wykonując jednocześnie mini-masaż.

6. Ulga ziołowa
Istnieje kilka ziół, które mogą stymulować rozluźnienie mięśni i zmniejszać stany zapalne. Możesz je przyjmować w postaci kapsułki nalewki lub herbaty.

Przykłady ziół przeciwbólowych i przeciwzapalnych:

kurkuma/goździk/czarny pieprz/cynamon/czosnek/cayennen

7. Odpoczynek
Poświęć czas na odpoczynek i naładowanie baterii. Po masażu najlepiej nie rzucać się od razu w wir pracy. Daj sobie trochę czasu, poleż na wygodnej kanapie, najlepiej z nogami uniesionymi na kilkanaście centymetrów do góry.

8. Prowadzona medytacja

Połóż się na wyściełanej macie lub łóżku i posłuchaj nagrania uważności. Może to przybrać formę medytacji prowadzonej czy skanowania ciała. Przyjrzyj się swojemu ciału i zauważ, gdzie możesz uwolnić napięcie.

9. Terapia zimnem
Użyj okładu z lodu na bolesnych obszarach przez 15 minut kilka razy dziennie.

 

Jeśli odczuwasz bolesność po masażu, możesz mieć pewność, że jest to normalne zjawisko. W dalszym ciągu poprawiaj swoje samopoczucie i zmniejszaj zakwasy dbając o siebie po każdym masażu.

Wykonuj masaże regularnie, aby zmaksymalizować korzyści i zminimalizować dyskomfort. Eksperymentuj z różnymi typami, naciskami i masażystami, aby znaleźć najlepsze dopasowanie do swoich potrzeb.

Nie przegap naszych niesamowitych ofert!

Zapisz się już dziś i odbierz prezent powitalny.