Skip to content

Dlaczego czujemy napięcie twarz?

Napięcie – na twarzy lub innych obszarach ciała, takich jak szyja i ramiona – jest naturalnym zjawiskiem w odpowiedzi na stres emocjonalny lub fizyczny.
Jako człowiek jesteś wyposażony w „system walki lub ucieczki”. Twoje ciało reaguje na silny stres, uwalniając hormony, które aktywują współczulny układ nerwowy. To powoduje, że mięśnie się kurczą — gotowe do walki lub ucieczki.
Jeśli jesteś zestresowany przez długi czas, twoje mięśnie mogą pozostać skurczone lub częściowo skurczone. Ostatecznie to napięcie może prowadzić do silnego dyskomfortu i bólu.

Kilka domowych sposobów na złagodzenie napięcia twarzy:

1. Odprężenie
Stres powoduje napięcie twarzy, więc zmniejszenie stresu zmniejszy napięcie twarzy. Pierwszym krokiem w redukcji stresu jest przyjęcie zdrowego trybu życia, w tym te, podane poniżej

2. Techniki relaksacyjne
Możesz znaleźć dowolną liczbę technik, które skutecznie złagodzą stres i/lub napięcie, w tym:

  • gorące prysznice/kąpiele
  • masaż
  • medytacja
  • głębokie oddychanie
  • joga

3. Ćwiczenia na twarz w celu złagodzenia napięcia

Na strukturę twarzy składa się ponad 50 mięśni. Rozważ wypróbowanie prostych technik redukcji stresu, takich jak ćwiczenia twarzy. Ich wykonywanie może pomóc zmniejszyć napięcie twarzy.

Oto kilka ćwiczeń twarzy, które mogą złagodzić napięcie twarzy:

  • Szczęśliwa twarz. Uśmiechnij się tak szeroko, jak tylko potrafisz, wytrzymaj i policz do 5, a następnie zrelaksuj się. Wykonaj 10 powtórzeń na zestaw ćwiczeń.
  • Luźna szczęka. Niech twoja szczęka całkowicie się rozluźni, a usta pozostaną otwarte. Przyłóż czubek języka do najwyższego punktu podniebienia. Przytrzymaj tę pozycję, licząc do 5, a następnie rozluźnij szczękę z powrotem do spoczynkowej pozycji zamkniętych ust. Wykonaj 10 powtórzeń na zestaw.
  • Zmarszczka brwiowa. Zmarszcz czoło, wyginając brwi tak wysoko, jak to możliwe. Utrzymaj tę pozycję, licząc do 15, a następnie puść. Wykonaj 3 powtórzenia na zestaw.
  • Ściskanie oczu. Zamknij mocno oczy i utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund. Następnie spraw, aby twoje oczy stały się „puste”: Całkowicie puść wszystkie małe mięśnie wokół oczu i gap się bez wyrazu przez 15 sekund. Wykonaj 3 powtórzenia na zestaw.
  • Zgrzytanie nosem. Zmarszcz nos, rozszerz nozdrza i wytrzymaj, licząc do 15, a następnie puść. Wykonaj 3 powtórzenia na zestaw.

4. Trening Biofeedbacku
Trening Biofeedback wykorzystuje urządzenia do monitorowania napięcia mięśni, tętna i ciśnienia krwi, aby pomóc Ci nauczyć się kontrolować określone reakcje organizmu. Możesz trenować, aby zmniejszyć napięcie mięśni, spowolnić tętno i kontrolować oddech.

 

Nie przegap naszych niesamowitych ofert!

Zapisz się już dziś i odbierz prezent powitalny.